Болка в гърба и болка в кръста – често тя е причинена от Дископатия.
По-надолу ще разгледаме методите за лечение на Дископатия.
Гръбначният стълб е формиран от прешлени, които помежду си имат порести и малки по размери интервертебрални дискове. Те образуват фиброхрущялна става, която позволява слабо по обем движение между отделните прешлени тела, играе и ролята на връзка, която ги поддържа заедно. Тяхната роля като амортисьори в гръбначния стълб е от решаващо значение при пренасяне тежестта на главата и раменния пояс към таза и краката.
Всеки един интервертебрален диск е изграден от външен фиброзен пръстен, в центъра на който е разположено ядро с желеподобна структура. Фиброзния пръстен е изграден от няколко слоя колаген от тип 1 и тип 2. Първия тип колаген се разполага по външната част на пръстена, където е нужна по-голяма здравина. Това е много важно, за да може той да устои на силите на натиск оказани върху ядрото. От друга страна фиброзният пръстен предпазва и костната структура на прешлена от увреждане при оказване на по – големи сили на натиск. Мекото ядро, съдържа свободни влакна в среда от полутечен протеинов гел. То поема стреса от силите на натиск върху прешлените и в същото време ги поддържа разделени един от друг.
Има по един интервертебрален диск между всеки два прешлена, само между първия шиен прешлен (атлас ) и втория ( аксис) няма такъв диск, поради особеността на тяхната функционалност. Междупрешленните хрущялни дискове са 23 на брой – 6 цервикални, 12 торакални и 5 лумбални.
Поради особеността на този строеж са възможни определени промени в на пръв поглед здрава структура на интервертебралните дискове. При появата на сериозни изменения във фиброзния пръстен или ядрото, които нарушават своята функционалност и цялостност, основния симптом е болка в гърба, която се диагностицира като Дископатия.
Тя може да се появи на всяко ниво по гръбначния стълб, но по-честа е в лумбалния дял, следвана от цервикалния и рядко в торакалния.
Причини за поява на Дископатията са:
- Дегенеративни изменения в интервертебралните дискове – преди 40 години 25 % от хората показват повишено ниво на изменения в една или няколко зони, а над 40 години 60% от хората. С времето ядрото се дехидратира и нивото на протеогликаните намалява. Еластичната функция на ядрото спада и не може да поеме ефективно силите на натиск между прешлените. Дебелината на интервертебралния диск намалява с възрастта, на което се дължи и спада във общата височина на тялото.
- Вероятни травми на гръбначния стълб, които засягат структурата на междупрешленните дискове и отслабват тяхната функция. Могат да бъдат наблюдавани малки пукнатини, които нарушават здравината на фиброзния пръстен и е предпоставка натиска на оказан върху ядрото да причини и по-сериозно разкъсване с опит, то да се изтласка навън към гръбначномозъчния канал, в основата на гръбначномозъчните нерви.
Симптоми на Дископатията :
- Различна по интензивност болка, намираща се в зоната близка до увредения интервертебрален диск.
- Изтръпване или мускулни спазми отново в засегнатата зона на гръбначния стълб
- Комбинация от предишните две, което вече е свързано с нарушено кръвообръщение, можещо да предизвика и дразнене на корените на гръбначномозъчните нерви. Това води до чувство за изтръпване и мускулна слабост по хода на засегнатия нерв.
Може да видите нагледно всичко това със следващия клип:
Лечение на Дископатия
Лечение на дископатия с Алопатична медицина:
- Медикаментозно лечение
- Нестероидни противовъзпалителни и обезболяващи медикаменти – ибупрофен, диклофенак, индометацин, нимезулид, норамидопирин и други в състава на таблетки, капсули, кремове и гелове.
- Стероидни противовъзпалителни – перорални форми на преднизон и метилпреднизолон
- Епидурални инжекции с кортикостероид
- Консервативното лечение включва и
- Почивка на легло с леко намаляване на рисковата двигателна активност
- Физиотерапия и рехабилитация ( кинезитерапия ), мануална терапия
- Контрол на теглото към нормални стойности
- Лазертерапия
- Пролотерапия – инжектиране на глюкоза, декстроза, тромбоцитна плазма, костен мозък или мастна тъкан в засегнатата зона
При силна болка и невъзможност за повлияване на симптомите можете да се обърнете към специализиран медицински център
Лечение на дископатията с Алтернативна медицина
- Хомеопатично лечение на дископатията:
- Болки и изтръпване идващи от нарушения на фиброзно-хрущялните структури:
РУС ТОКСИКОДЕНДРОН 9 СН, АРНИКА МОНТАНА 9 СН, КАЛИУМ БИХРОМИКУМ 5 СН, РУТА ГРАВЕОЛЕНС 5 СН, РАДИУМ БРОМАТУМ 9 СН
Лечение на дископатия с Аюрведа медицина
Аюрведа смята, че този проблем се дължи на дисбаланс на енергията Вата.
- Панчакарма процедури
- Snehana – външна терапия с олио за тялото
- Bashpa Sweda – парна терапия с билкови отвари
- Ruksha Sweda – топлинна терапия с памучни торбички, пълни с билков прах
- Virechana терапия – използване на слабително лечебно средство
- Matra Vasti – клизма с лечебно олио
- Kashaya Vasti – клизма с лечебно олио, билкова отвара и мед
В България лечение на дископатия с методите на Панчакарма се провежда в Аюрведа клиник
Лечение на дископатия с йога пози
Може да се започне практика с постепенно преминаване през няколко етапа.
- Етап 1 се изпълняват по-леки пози, в периода на острата и силна болка
- Makarasana
- Jyestikasana
- Advasana
- Shavasanа
- Етап 2 се изпълнява при намаляване на болката
- Bhujangasana
- Uttitha Ardha Shalabasana
- Ardha Chakrasana
- Marjasana
- Eтап 3 се изпълнява, когато вече болките са изчезнали
- Shalabasana
- Dhanurasana
- Ushtrasana
Във всеки един от трите етапи един час преди или 2 часа след вечерното хранене може да се изпълнява Pawanmuktasana, за да намали блокажите при протичането на енергията Прана, което е характерно при Дископатията.
Може да седнете на стол с изправен гръбначен стълб и длани върху коленете. Дишайте диафрагмално, дълбоко и ритмично през носа. В продължение на 5 минути наблюдавайте внимателно как при вдишване издувате корема, при издишане притискайте коремните мускули към гръбначния стълб. Това ще намали болките в гърба и ще окаже полезен ефект за лечението на дископатията.
Примерно видео за йога занимание при лечение на дископатия:
Често леката и средна по степен дископатия е възможно да бъде лекувана консервативно и неоперативно. Ако изпитвате силна и нетърпима болка с нарушения в движението на гръбначния стълб, мускулна слабост и изтръпване на определена зона от тялото, е добре да информирате вашия личен лекар. Възможно е наличието на следващия етап на засилена дископатия – дисковата херния.