Лечение на дископатия с алое

Много често проблемите с гръбначния стълб започват с лека болка в седалищната област, с прекомерно напрежение на мускулите в раменете и шията или болезнени усещания между лопатките.  Случва се тези признаци да изчезнат сами, но най-често симптомите се влошават и болката започва да преминава в крайниците, придружена от скованост, спазми или изтръпване.  Това са най-честите симптоми, съпътстващи дегенеративни заболявания на гръбначния стълб, от които страдат все повече млади хора.

Заседналият начин на живот и неправилната стойка водят до факта, че нашият гръбнак е постоянно под натоварване.  Но това не е единственият фактор: добавете студения въздух от климатика, теченията и неудобните обувки – всичко това води до неправилно положение на тялото и прекомерни натоварвания върху определени части от гръбнака, които не са физиологично изчислени.

Заболяването може да се дължи на вдигане на голяма тежест при работа. В допълнение много от нас се опитват да запазят формата си и за да направят това, отиват направо от работата във фитнеса, където започват да тренират без подходящо загряване, без загрявка и разтягане.  Такова насилие над собственото тяло, особено след натоварен ден, може да доведе до дископатия.

Със сигурност е най-добре да предотвратим болестта, отколкото да я лекуваме и да променяме начина си на живот.  Е, но какво, ако това се случи, и нашият гръбнак реши да си отмъсти за всички години на пренебрегване? Първо, разбира се, трябва да потърсим лекар, който да постави прецизно диагнозата. След това се прилага курс на медикаментозно лечение. Наред с това се препоръчват масажи, електростимулации, лечебна гимнастика. За подобряване на състоянието на болните от дископатия обаче не трябва да пренебрегваме и мъдростта на народната медицина.

Лечение на дископатия с алое

Какви билки могат да се използват за лечение?

Едва ли има някой, който се съмнява в уникалните способности на лечебните растения. Те подобряват състоянието на болните, като облекчават симптомите и помагат за възстановяването на пациентите. За намаляването на болките при дископатия могат да се използват настойки, тинктури, отвари и мехлеми в различни комбинации от лечебни треви и други природни продукти, например мед или други пчелни продукти.

От лечебните растения билкарите препоръчват алое, чесън, листа от бреза, листа от фикус, коприва, бабини зъби, червен кантарион, хрян. За приготвянето на илачите се използват още зехтин, мас, ракия, спирт и др. Рецептите се препоръчват както за външно, така и за външно приложение. Настойките и отварите обаче трябва задължително да се пият след консултация с билкар и лекар, тъй като може да си взаимодействат с приемането на лекарства.

Тук сме подбрали няколко народни рецепти с билки и други природни продукти за външно приложение.

Лечение на дископатия с хрян

Рецепти от народната медицина, които помагат при дископатия

Рецепта с чесън

За да използвате тази рецепта, трябва да се уверите, че методът е безопасен за вас – сърдечносъдовата ви система трябва да е нормална, а също и да нямате кожни проблеми. За да приготвите сместа, трябва да вземете триста грама чесън, да го смелите или пресовате. После чесънът се смесва със 150 грама водка или 40% спирт.  

След това съдът се покрива и се оставя в продължение на десет дни на тъмно място. Тази смес се нанася върху кожата в засегнатата област и се оставя за около един час.  Отгоре трябва да се покрие с дебел вълнен плат.  След определено време просто извадете чесъна и избършете тялото с кърпа.  

Зехтин с листа от бреза

За тази рецепта е необходимо да си наберете листа от бреза и да ги изсушите. Може да си купите и направо сушени листа.   Смесват се 100 грама брезови листа с 1 литър зехтин (или 50 грама листа с половин литър), сместа се разбърква и се поставя на тъмно място за 20-25 дни.  След това се филтрира и се използва за намазване на проблемните места като маслото се втрива в кожата. Съхранявайте маслото в плътно затворен съд на тъмно.  

Рецепта с алое и мед

100 грама мед трябва да се смесят с 50 милилитра прясно изцеден сок от стайното растение алое в стъклен буркан. Към тях добавете и 150 милилитра водка или ракия и разбъркайте съставките в стъклен буркан. Оставете сместа за едно денонощие при стайна температура и след това приберете буркана в хладилника.

Всяка вечер преди сън загрейте леко част от лечебната смес и си  правете компрес върху сгъната на няколко ката марля. Напоената тъкан разположете върху кожата в проблемната област и покрийте с найлон, а върху него сложете плътен плат, желателно вълнен. Легнете и дръжте компреса около един час.

Рецепта с хрян

Настойката от хрян помага основно за болки в кръста. За приготвянето на настойката трябва да си набавите корени от хрян. Нарежете 250 грама корени на дребно и ги залейте с домашна ракия с висок градус (може да се ползва и 40-градусов спирт). Добавете една супена лъжица мед.

Оставете сместа да отлежи две седмици, а всеки ден разклащайте бурканчето. След този период прецедете през настойката марля. Всяка вечер мажете кръста си с нея и така си легнете да спите. Сутринта намажете мястото със свинска мас.

Листа от фикус и аспирин

Настойката от фикус и аспирин се приготвя в буркан с вместимост 400 или 500 мл. За нея са необходими 2 по-едри листа от фикус, 100 мл медицински спирт и 20 таблетки аспирин. На дъното на буркана се слагат нарязаните на дребно листа от фикус, върху тях се поръсват счуканите 20 таблетки аспирин, който трябва да е без добавки. Върху сухите продукти се налива чистият спирт.

Сместа се оставя да престои две денонощия, като бурканът се разклаща често, за да се извлека добре съставките от фикусовите листа. След 48 часа настойkа е готова и може да се използва за компреси, които се правят вечер преди лягане. За тях се използва марля или друг памучен плат.

Марлята се накисва в приготвената настойка и след това леко се изстисква, но все пак трябва да остане добре навлажнена. Платът се поставя върху болезненото място, отгоре се слага парче вълнен плат, например шал, над него се слага вестник и накрая се превързва, така че компресът да не се мести.  Ако кожата ви е по-чувствителна, преди слагането на компреса, мястото може да се намаже предварително със свинска мас или зехтин.

Сутринта марлята се маха, но мястото не се мие и се оставя с вълнения плат за през деня. Компресите се налагат докато свърши сместа. При нужда лечението може да се повтори.

Червен кантарион

Червеният кантарион, който расте основно по сухи и тревисти места и по горските поляни в цялата страна, може да помогне при дископатия. За облекчаване на симптомите на болестта  се използват цъфтящите стръкове. Те трябва да бъдат отрязани на 15-20 см от върха на растението.

От надземната част на билката се прави запарка – 1 чаена лъжичка от билката се залива с 1 водна чаша (около 200 мл) гореща вода и се оставя докато поизстине. Запарката се прилага за вечерни компреси, най добре преди лягане, които се покриват с вълнен шал. Понякога външно се използва и счукан червен кантарион, смесен със зехтин.

Лечение на дископатия с кантарион

Как да не сбъркаме при билколечение?

Много са комбинациите от природни лечебни средства, които се използват за облекчаване на страданията при дископатия, но те не трябва да се прилагат безразборно. Голяма грешка е всяка седмица да се хвърляме на различна рецепта и постоянно да сменяме методите на лечение.

Преди да се започне някаква процедура с билки е добре да се потърси съвет от специалист – билкар или фармацевт, тъй като в много от аптеките също се продават лечебни растения. Народните средства са много ефективни, но този тип лечение не трябва да изключва консултациите с лекар, който да постави точната диагноза, а не просто да пробваме различни илачи на случаен принцип, защото някой някога така си е помогнал при болки в кръста например.

Освен това е наивно да очакваме, че няколко компреса ще ни изцелят чудодейно за няколко дни. При билколечението се изисква търпение и упоритост. Но и само това не е достатъчно. Все пак е необходимо да се помни, че е по-добре да се предотвратят болките, отколкото да се лекуват. Водете активен начин на живот, но не се подлагайте на резки големи натоварвания. Правете упражнения, но те не трябва да причиняват болка и дискомфорт.