X-Ray снимка на човешки гръбнак | Lejanki.bg

Гръбначният стълб е сложна част от анатомията, така че не е изненадващо, че терминологията, свързана с него, е сложна и често се припокрива. Някои смятат, че дископатия и дискова херния са две отделни неща, а това не е така. Дископатията е друга дума за дискова херния и я употребяваме най-често като кратко название на нейната най-често срещана форма – „лумбо-сакралната дископатия“.

Същевременно, „дископатия“ понякога тривиално и погрешно наричаме състоянието, при което даден диск е изпъкнал. Тези две състояния са най-често срещаните проблеми на гръбнака, с които се сблъскват пациентите, но може да е трудно да се разбере точно какви са те и как да ги различим. Въпреки че съществуват ясни различия между двете условия, които изискват съответното различно лечение, двата термина понякога се използват взаимозаменяемо, което е подвеждащо.

Следва преглед на определенията за изпъкване на гръбначен диск и за дискова херния, чрез които да можете по-добре да разберете състоянието си и как да го подобрите. Използвайте това ръководство, за да зададете въпроси на лекар, за да можете заедно да съставите план за постигането на по-удобен и активен начин на живот.

diskopatiq

Какво е изпъкнал диск?

Гръбначният стълб се състои от сегменти, а между тях са разположени т.нар. гръбначни дискове. Това са меки, порести амортисьори, които предпазват гръбнака ни, по този начин позволявайки му да бъде по-гъвкав. Всеки един от тези дискове се състои от желеобразна вътрешна част и по-твърда външна част, която му служи за защита.

Тъй като гръбначният стълб обаче остарява, дисковете също са склонни да се дехидратират и да се втвърдяват. Често срещан ефект от тези процеси на дехидратация и втвърдяване е, че дискът може да се компресира и поради това леко да се сплеска. В резултат на това неговата външна влакнеста част може да се „издуе” в гръбначния канал.

В тази ситуация тя може да бъде описана като бургер, който е твърде голям за питката, в която се опитваме да го поставим. Това състояние не се счита за патологично, а се приема по-скоро за нормална част от стареенето на човек.

Докато издутите дискове понякога могат да допринесат за компресия на нервите в гръбначния канал, те са много чести и в изолация обикновено не причиняват симптоми. Сам по себе си изпъкналият диск при липса на стеноза или някаква друга патология рядко изисква лечение.

Какво е дискова херния?

Дискова херния се появява в случаите, когато има отвор във външния слой на диска, който позволява на голямо парче от вътрешната му част да „избяга“, или когато външният слой просто става толкова тънък и опънат, че голяма част от вътрешността му може да мигрира в гръбначно-мозъчния канал. Медицинските специалисти понякога наричат първата ситуация „екструзия“ – същинска дискова херния, също може да се получи „секвестрация“ – „свободен фрагмент“, а вторият случай се нарича „протрузия“ – „задържан фрагмент“.

Дискова-херния

След като попаднат в гръбначния канал, дисковите фрагменти биха могли да причинят компресия на т.нар. нервни коренчета, а също и на самия гръбначен мозък. Тогава нервните коренчета се възпаляват и получаваме радикулит, който може да бъде шиен, гръден и лумбо-сакрален (в областта на пояса и кръста). Дисковите хернии и протрузии могат да се срещнат в гръбначния стълб на всяко ниво. Въпреки това най-често ги наблюдаваме в областта на долните поясни сегменти, а също и около шията.

Възможно е при пристъпи на много интензивна болка, страдащият от дискова херния да се извие на една страна в анталгична поза – обикновено в посока, обратна на хернията. В тази позиция движенията са ограничени, но временно болката бива притъпена.

В случай на по-голяма срединна херния, както и при дискова херния над L1-L2 ниво, може да се наблюдават тазово-резервоарни смущения, които се състоят в задържане или изпускане на урина или спонтанна дефекация, а също и остра болка по долните крайници. Определени области могат да загубят сетивност.

Можем да се опитаме да илюстрираме разликата между изпъкнал диск и дискова херния, като си представим друг вид храна – една поничка с желе. Изпъкналият диск, който е леко сплескан, е като непокътната поничка с желе. Дисковата херния обаче напомня по-скоро на това, което можем да наблюдаваме, ако повърхността на тази поничка бъде разкъсана или наранена и част от желето в нея изтече.

Причини за настъпването на състоянията „изпъкнал диск“ и „дискова херния“

Част от причината трудно да различаваме състоянието на изпъкнал диск от това на дисковата херния се крие в това, че причините и за двете са сходни. И двете могат да бъдат причинени от повтарящо се гръбначно натоварване, лоша позиция на седеж/стоеж, увреждания на гръбначния стълб, както и от естествено износване и др.Дископатия и болки в гърба

Всъщност, някои херниирали дискове първоначално са били изпъкнали, които са се влошили поради някаква комбинация от горепосочените фактори. Поради това превенцията е от особено значение. Дори и само в името на това да се предпазите от влошаване на вече съществуващото състояние, медик може да Ви изготви индивидуална програма с различни стъпки, които да спомогнат за подсилване на здравето на гръбначния Ви стълб.

Често дават добри резултати методите на консервативното лечение, които включват както покой и евентуален прием на аналгетични лекарства, така и режим на двигателна активност и прилагане на физиотерапия. Тези мерки обаче действат най-добре при по-леки дискови протрузии, в началните стадии на хернииране, както и при наличието на малки дискови хернии. При по-упорити болки, които не се поддават на подобрение, се стига до оперативна намеса.

Прилики и разлики в симптомите при двете състояния

Когато дискът е херниирал, той може да раздразни и / или да започне да притиска близките гръбначни нерви. Подобно дразнене и механична компресия са сред основните причини за болката и дискомфорта, за които споделят пациентите с дискова патология. Въпреки това, има разлики в честотата и тежестта на симптомите, които изпитваме съответно при изпъкнали и херниирали дискове.

И двете състояния могат да доведат до болка в гърба и краката, мравучкане, изтръпване, моторна слабост или загуба в по-малка или по-голяма степен на възможността за движение и липса на коленен рефлекс. Тези симптоми обаче са много по-често срещани при пациентите с дискова херния. Тъй като материалът на диска е по-добре задържан в изпъкналия диск в сравнение с диска с херния, при първия случай има по-малка вероятност за дразнене или компресия на нервите.

Единственият начин да се потвърди дали дискът е само издут или херниирал, е чрез прилагане на изследване с ядрено магнитен резонанс (ЯМР). Възможно е да бъде направено и компютърно-томографско (КТ) изследване. Въпреки това, дори ако тестовете потвърдят наличието на дискова херния, той може все пак и да не е причината за болката ви.

Много хора показват ЯМР доказателства за издуване и дискова херния, но не съобщават нито за болка, нито за дискомфорт. Най-добрият начин да разберете точното състояние на гръбначния Ви стълб е като проведете физически преглед и разговори с медицинско лице.

Заключителни мисли

Спиналната терминология е сложна и често се използва неточно, поради което често хората с проблеми и оплаквания в гръбначната област изпитват трудности при нейното разбиране. Изпъкналите дискове и дисковата херния са две отделни състояния, но поради сходството между техните причини, симптоми и ефектите от тях, пациентите често остават несигурни кое от двете най-добре отговаря на техните конкретни симптоми.back pain 1

При прилагане на правилното лечение повечето пациенти с навреме открити сравнително малки дискови хернии успяват да се възстановят в рамките на 3 до 5 месеца. За сметка на това, ако не бъдат взети навременни мерки, дископатията може да причини трайно увреждане на нервите, което с течение на времето да причини прекъсване на импулсите, които протичат през тях.

Най-добрият начин да бъдете информирани и компетентни по отношение на здравето на собствения Ви гръбначен стълб е да правите изследвания и прегледи, както и да задавате правилните въпроси за състоянието си.