Гръбначният стълб е изграден от прешлени, между които са разположени дискове, осигуряващи гъвкавостта на този важен орган в човешкото тяло.
Дискова херния възниква, когато части от диска се изместят извън нормалния ръб на диска и ярото или част от него се подават извън фиброзния пръстен.
Известно е, че в зависимост от големината на изместването се различават различни статии да болестта.
Сред които:
- дискова протрузия;
- дискова екструзия
- дискова секвестрация и други.
При дискова херния може да имате силна болка, но тя може и да липсва. Тогава дисковата херния се нарича безсимптомна.
Статистика и честота на дисковите хернии
В Европа болката от дискова херния засяга приблизително 1 до 3% от населението, в зависимост от възрастта и пола.
Най-често болестта се среща сред хората на възраст от 30 до 50 години, при това жените се разболяват 2 пъти по-рядко от мъжете.
Най-разпространена е дисковата херния на гръбначния стълб – над 95%.
Защо да не започвате веднага с лекарства или операция?
Когато получите неприятната болка в областта на долната част на гърба и кръста, не започвайте веднага от лекарствата и обезболяващите инжекции, съветват специалистите.
Въпреки че те могат да донесат по- бързо облекчение, нестероидните лекарства и блокиращите инжекции нанасят странични вреди на здравето ви. Повечето от тях увреждат стомаха и могат да предизвикат кръвоизливи, затова за препоръчване е лечение на дискова херния без лекарства и хирургия.
Болкоуспокоявещите медикаменти могат да доведат до пристрастяване и повече да не ви действат.
А операцията наистина трябва да е последната стъпка при лечение на дискова херния.
Към нея трябва да се прибягва, след като сте опитали всички алтернативни методи и те не са ви помогнали.
Между другото, най-добре дисковата херния се диагностицира с ядрено магнитен резонанс, към който трябва да ви насочи специалист невролог.
Болката от дисковата херния отшумява бавно, лечението е продължително, затова като правило не бива да се прибягва към хирургични методи за лечение на дискова херния, преди да е минала поне поне половин година от началото на страданието.
Кинезитерапия, масаж и упражнения
Кинезитерапия
Думата кинезитерапия произхожда от гръцката „Kinesis“ – движение, т.е лечение чрез движение. Кинезитерапевтичните методи, използвани за лечение на дискова херния, са много ефикасни и чрез тях се постига доста добър ефект от лечението.
Тялото се възстановява и укрепва буквално след всеки следващ сеанс. Лекуването на дискова херния без лекарства, а само с помощта на кинезитерапия много често е доста успешно, дори когато болестта е в доста напреднал стадий.
Най-ефективни са упражненията, които човек може да прави у дома, за да се отърве от тази болка в гърба и да се върне към нормалния живот.
Всички упражнения трябва да се изпълняват бавно и контролирано. Ако се появи болка, трябва да спрете да ги изпълнявате и да се консултирате с лекар.
Масаж
Заболяването може да причини различни симптоми.
Сред които:
- изтръпване;
- слабост;
- скованост на гръбнака;
- ограничена мускулна подвижност и други.
Една добра мануална терапия може да помогне за освобождаване на стегната мускулна тъкан в областта на междупрешленните дискове и да ви освободи от болката.
Чрез нежни, насочени масажни техники всеки опитен рехабилитатор може да открие източника на вашата болка и да я разсее.
Масажната терапия помага за освобождаване на свитите мускули, свързани с притискането на нерва, и облекчава болката в гърба и кръста. Значително облекчение на болката обикновено се усеща още след първото посещение при масажист.
Най-използван за лечение на дискова херния е т.н. дълбокотъканен масаж (DTM), при който се въздейства върху дълбоките слоеве на мускулите с бавни и твърди удари.
Повишеното налягане с DTM подобрява кръвообращението, намалява възпалението и мускулните спазми.
Друг тип масаж за дискова херния е мобилизацията на меките тъкани (STM), при която се прилагат различни по дълбочина и продължителност видове натиск.
Упражнения
Докато пасивните упражнения свиват и отпускат мускулите чрез външна сила, активните упражнения изискват директно движение на мускулите.
Ето няколко примера за активни упражнения:
- Аеробни упражнения: Аеробните упражнения помагат на дисковата херния, като увеличават притока на кръв към гръбначния стълб и намаляват сковаността. Подходящи са плуване, колоездене или бързо ходене.
- Укрепващи упражнения: Те са подходящи за укрепване на кръста и мускулите в областта на гърба. По-силните мускули в тези области поддържат телесното ви тегло и костите и облекчават натиска върху гръбнака ви.
- Упражнения за разтягане: Те се използват за намаляване сковаността на тялото и освобождаване на защипаните нерви по вашия гръбначен стълб.
Физиотерапия (процедури)
Fysis означава природа, а therapia – лечение. Оттам идва значението на думата, с която с се нарича този вид лечение – физиотерапия.
Тя се прилага при лечение на широк диапазон от заболявания, съчетавайки различни методики и естествени фактори.
Най-простите и достъпните физикални фактори, разбира се, са слънчевите лъчи, морската вода, лечебната кал, питейната вода, движението, масажът.
Наред с тях успешно може да се използват различни процедури като:
- физиотерапия с лазер;
- с магнитни полета;
- ултразвукова физиотерапия за лечение на дискова херния и други.
Инверсни лежанки
Облекчение на пациенти, борещи се с дискова херния в кръста, може да предложи и уредът инверсна лежанка.
Той помага за разтягане на мускулите и меките тъкани в областта на прешлените на гръбначния стълб и осигурява леко издърпване от гравитацията (сцепление), за да се намали натискът върху нервите и дисковете.
Инверсната лежанка е сертифицирано медицинска изделие, което може да се използва и в домашни условия за облекчаване на редица заболявания и неразположения.
Включително:
- дискова херния;
- болки в гърба;
- мускулно напрежение;
- дегенеративно дисково заболяване;
- гръбначно дегенеративно ставно заболяване;
- спинална стеноза;
- гръбначно изкривяване поради стегнати мускули;
- ишиас;
- мускулен спазъм и други.
Изследванията показват, че с помощта на инверсните лежанки може да се постигне намаляване на болката, като се възстанови нормалното пространство между прешлените. В крайна сметка при дискова херния се отдалечава нуждата от гръбначна операция.
Ето как да започнете:
- Започнете с наклон от 20 или 30 градуса и преминете към 60 градуса, за да намерите подходящата за вас позиция. Избягвайте стоенето вертикално, изцяло с главата надолу.
- Започнете с инверсии от 30 до 45 секунди, за да сте сигурни, че няма да получите замаяност или да влошите болката си. Увеличете до пет минути наведнъж или колкото ви е удобно.
- Запомнете, че може да е необходимо по-дълго време за работа с лежанката, преди да изпитате трайно облекчаване на болката.
Преди да започнете да използвате уреда е силно препоръчително да говорите с вашия лекар,който ще ви каже дали използването му е подходящо за вас.
Добре е да знаете, че използването на инверсна лежанка не е препоръчително при някой от следните заболявания:
- фрактура на гръбначния стълб;
- спондилолистеза;
- високо кръвно налягане;
- сърдечно заболяване;
- глаукома;
- коремна или ингвинална херния;
- остеопороза;
- заболявания на тазобедрената става/колена;
- по време на бременност.
Екстензия
Едно от най-разпространените методи на лечение за дискова херния е лумбалната екстензия. Нарича се още тракционна терапия и се прилага за разтягане на меките тъкани и облекчаване на натиска върху ставите или костите.
Тракционната терапия при дискови хернии има за цел да освободи засегнатия нерв чрез леко разтягане на гръбначния мозък.
Топло и студено
Редуването на топли и студени процедури също може да бъде ефикасен метод срещу дискова херния.
Ето как:
- Възпалението на засегнатото място успешно се повлиява от компреси с лед, особено когато болката е прясна.
- Гореща вана, вълнен шал на кръста или водна грейка също биха помогнали на тялото да преодолее неразположението. Но отново в този случай важи правилото болката да не се е задълбочила във времето.
- Болката може да утихне и ако редувате контрастни усещания за студено и топло. Използвайте компреси, напоени с ледена или гореща вода.
Акупунктура
Друга алтернативна терапия, която има болкоуспокояващ ефект при дискова херния е акупунктурата. Корените й се крият още в древната китайска медицинска практика, основана на вярата, че всеки човек притежава енергийна сила Чи. Болката и заболяването се появяват, когато тя се дисбалансира.
Акупунктурата коригира този дисбаланс чрез забождане на тънки игли в стратегически места по тялото на пациента, за да се освободят Qi каналите.
Въпреки различното мнение на западната медицина, ползите за облекчаване на болката чрез акупунктура са подкрепени с доказателства, някои от които се обясняват с освобождаването на ендорфин и повишена циркулация при иглената терапия.
Витамини и минерали
Витамините са също един от начините за естествено лечение на дискова херния. Те могат да помогнат за намаляване на възпалението, свързано с дискова херния. Витамин C, витамин D, магнезий, омега-3 мастни киселини, цинк, глюкозамин и хондроитин са полезни за това състояние.
Народна медицина
Най-известните народни церове за болки в кръста се прилагат от хората и в наши дни.
Например:
- Компрес със зелеви листа, които се налагат на болното място. Зелето трябва да е прясно и да се напи с оцет.
- Масажи със свинска мас вечер преди лягане.
- Намазване на болезнения участък със смес от мед и малко количество сол. Ако издържите намазаното място цяло денонощие, болката ви чувствително ще намалее.
- Компреси с олио и чесън, който е счукан на кашица. Налага се върху болното място и се държи няколко часа там.
- Запарват се малинови клонки с вряла вода, след което се стриват на ситно и с тях се маже мястото, което ви боли.
Заключение
Дисковата херния е заболяване на дисковете на гръбначния стълб. То е широко разпространено сред населението на всички възрасти, но най-често засяга хората между 30 и 50-годишна възраст.
При дискова херния в гърба и кръста не бива да прибягвате към лекарства, инжекции или оперативни методи още с първите болки, съветват специалистите.
Съществуват много алтернативни методи на лечение на дискова херния без лекарства и хирургия, които задължително трябва да се опитат преди това.
Най-популярните са масажи, упражнения, физиотерапевтични процедури с електрически ток, магнит или лазер.
Снимки: Pixabay