Skip to content
Logo Lejanki
инверсни лежанки
Phone Icon 0876 400 300
Mail icon info@lejanki.bg
Primary Navigation Menu
Menu
  • Начало
  • Въпроси и отговори
  • Видео
  • Ръководства
  • Безопасност
  • Контакти
  • Болки в гърба
  • Дископатия
  • Стеноза
  • Екстензия

Лечение и упражнения при дископатия (дискова херния)

Дискова херния е едно от често срещаните заболявания на нервната система, като засяга гръбначния стълб и мозъка. Болестта, която е известна и като дископатия, често се предизвиква от прекомерни физически натоварвания, системно или внезапно вдигане на тежести от неудобна поза, травми, на които не е обърнато навреме внимание, и пр. Разбира се, заболяването може да се дължи на вродена аномалия на гръбначния стълб.

Какво представлява дископатията?

Често се случва да не обърнем достатъчно внимание на болките в гърба, кръста или някои други части на тялото, но те могат да са индикация, че имаме сериозни здравословни проблеми.

Лечение на дископатия

Дископатията се характеризира с разкъсване на външния фиброзен пръстен на междупрешленните дискове. В резултат на това се получава деформация на по-меката централна част. Така се притискат структурите в канала на гръбначния стълб, а оттам започват силните болки и тежките проблеми за организма.

Тези изменения могат да засегнат всеки диск, който е част от гръбначния стълб. Дископатията се среща под две форми: цервикалната (шийна) и лумбалната дискова херния (в кръста). Втората е най-разпространена, като освен болките в кръста, може да засегне и краката. От тези заболявания най-често страдат хората между 30 и 50-години. Обикновено се появяват поради износването на дисковете, което се форсира при извършването на тежък физически труд.

При това заболяване може да се получи и притискане на нервните коренчета. Освен силна болка, това притискане може да доведе до сериозен неврологичен проблем: промяна  на чувствителността на крайниците, намалена двигателна активност и пр.

Болки в гърба и кръста

Какви са причините за заболяването?

Сред най-честите причини са: продължителното стоене в неправилна поза, наднорменото тегло, небалансираното хранене, неправилният двигателен режим, стресът, честите микротравми и други. Препоръката е да се елиминират, доколкото е възможно, тези вредни навици и така ще си спестим  до значителна степен появата на дископатия, а и на други гръбначни заболявания.

Друга причина са дегенеративните изменения, които се появяват в т.нар. интервертебрални дискове. При 25% от хората до 40 години се наблюдава високо ниво на тези изменения в една или повече зони, а при по-възрастните този процент скача на 60%. С течение на годините се стига до намаляване на нивото на протеогликаните заради дехидратиране на ядрото. Травмите на гръбначния стълб също могат да предизвикат дискова херния, тъй като при тях се нарушават междупрешленните дискове, което отслабва функцията им. В този случай се получават малки пукнатини, които разрушават здравината на фиброзния пръстен.

Болки в кръста

Какви са симптомите?

Основните симптоми при дископатията се появяват при притискането на нервните коренчета и гръбначния мозък от междупрешленните дискове. Заболяването се характеризира с локална болка в областта на гърба, кръста, краката или стъпалата. Силата и характерът на болката зависи от това до каква степен е засегната сетивната част на нервното коренче. В резултат на това засягане се получават промени в чувствителността, тазово - резервоарни нарушения, а е възможно да се прояви и слабост в краката и стъпалата.

Началото на симптомите на заболяването стартират с болки в гърба или шията, които в следващите седмици се усилват. Освен вече споменатите тежки физически натоварвания, причина за неприятните промени в тялото могат да бъдат и резките движения или продължителното стоене в неудобна поза.

При кихане, кашляне или дефекация, степента на болка се усилва. Понякога се стига и до заемането позиция, в която пациентите се извиват на една страна, ограничавайки движенията си. В по-редки случаи, например при наличието на голяма срединна дискова херния, е възможно да се стигне до изгубване на сетивността в редица области на тялото, силна болка в краката и тазово-резервоарни смущения.

Как се поставя диагнозата за заболяването?

Диагностицирането на гръбначното заболяване започва с посещение и преглед при специалист.

Пациентът следва да обясни подробно кога са се появили болките му в областта на кръста и гърба, колко чести и силни са те, кога се усещат и за колко време отшумяват. Той трябва да определи дали болката е слаба, средна или силна, както и какво я провокира. Лекарят ще го разпита за предишни заболявания и стари болки в областта на гърба, предишни счупвания и травми, проблеми с телесното тегло, фамилна обремененост и други.

Диагноза дископатия

Трябва да се отбележи и дали работата му е свързана с физическо натоварване и вдигане на тежки предмети; дали работи на бюро и няма достатъчно голяма физическа активност. След разговора специалистът прави физически преглед, който е от решаващо значение за поставяне на диагнозата. Установява се дали пациентът страда от неврологично заболяване, което може да се окаже причина за появата на дископатията.

Докторът обикновено търси признаци на загуба за усещане в долните крайници като слабост, болки и изтръпване. Пациентът извършва различни физически упражнения – ходене на пръсти, навеждане и други тестове, докато усети болката в гърба. Често се случва на мястото с най-силната болка кожата да е зачервена и по-чувствителна на допир.

Има и различни изследвания, които специалистът назначава, ако не може да постави диагноза само на база физически преглед.

  • Компютърно-томографско изследване

Чрез него могат да бъдат локализирани стеснения на гръбначния канал, причинени от дисковата херния, да се види състоянието на междупрешленните дискове, да се установят прешленни дислокации и други. При това изследване се прави серия от рентгенови изображения, които след това се комбинират. Така се получава точна картина на гръбначния стълб и структурите около него.

  • Миелограма

Друго изследване е  миелограмата в гръбначния канал на пациента, при която се вкарва контрастна течност, след което се прави рентгенова снимка. Така се локализира точното място на дисковата херния, както и дали има засегнат междупрешленен диск.

  • Ядрено–магнитния резонанс

При ядрено–магнитния резонанс се използват радиовълни и силни магнитни вълни, за да се направи триизмерна картина на вътрешната структура на тялото. Това позволява да се види състоянието на интервербалните дискове, дали има разкъсвания на фиброзния пръстен, да се установи дали има дегенерация на два прешлена и т.н.

Чрез електромиограма се измерват мускулните импулси по протежение на нервните коренчета, периферните нерви и мускулната тъкан. Това става, като под кожата на пациента се вкарва иглен електрод, който тества свиването и отпускането на мускулите.

Дископатия лечение

Как се лекува дископатия?

За да прецени какво лечение да предпише, неврологът трябва да определи степента на заболяването. По-голямата част от пациентите с тази диагноза не се нуждаят от операция. Болките могат да се стопират с противовъзпалителни нестероидни средства и миорелаксанти.

  • Кинезитерапия. Често използван метод е кинезитерапията, която се назначава от специалист. Чрез нея се заздравяват мускулите на гръбначния стълб.
  • Озонотерапия. Друг ефективен метод за лечение на дископатия е озонотерапията, при която се поставят мускулни инжекции край гръбначните прешлени. Така метаболизмът в проблемната област се подобрява, тъй като озонът предизвиква оксидация на муко-полизахаридните структури, които са в ядрото на междупрешленния диск. Вследствие на това размерите на диска намаляват, а с това намаляват и болките.
  • Водна екстензия. Често наред с другите методи се назначава и лечение за разтягане във вода, наречено още водна екстензия, при което се поставят тежести на главата и кръста.

Използвани методи са още разтягане с уред, разработен специално за лечение на заболяването; масаж за отпускане на напрегнатите мускули; лечение с пиявици; лечебната гимнастика, както и третирането със специален препарат карипазим.

  • Балнеолечение. Като придружаващо лечение често медиците препоръчват и балнеопроцедури с минерална вода, които се предлагат в много наши балнео и спа комплекси.

Хирургична операция се налага в случай, че симптомите не изчезват или се засилват въпреки прилаганите методи за лечение. В случаите, когато се налага оперативно лечение,  се набляга на минимално инвазивни методи като озонова нуклеолиза, адхезиолиза, перкутанна нуклеотомия и др.

Дископатията много често се повлиява положително при правилна физическа активност чрез подходящи упражнения и редовно раздвижване. Тук  огромна помощ може да ви окаже така наречената инверсна лежанка – уред, който можете да използвате и вкъщи. Той ще ви помогне да се раздвижвате по всяко удобно за вас време, защото ако се залежите, това ще задълбочи проблема.

Инверсна лежанка терапия

Каква е ролята на упражненията и йога?

Често леката и средна по степен дископатия е възможно да бъде лекувана с упражнения и практикуване на йога пози.

Една от тях е да сте в седнала позиция с изправен гръбначен стълб и длани върху коленете. Дишайте диафрагмално, дълбоко и ритмично през носа. При вдишване издувайте корема, а при издишане притискайте коремните мускули към гръбначния стълб. Правете това в продължение на 5 минути. Така ще спадне болката в гърба, което ще има полезен ефект за лечението на дископатията.

Изключително полезен в това отношение е и споменатият по-горе уред инверсна лежанка, с който можете да се снабдите у дома, за да го имате под ръка  при нужда.  С инверсните лежанки лесно могат да се правят както пасивни, така и активни упражнения. Достатъчно е да отделите по 5-7 минути между 3 и 5 пъти в седмицата вкъщи и бързо ще усетите положителна промяна в тялото си.

Уредът помага за раздвижване на тялото, без да го натоварва. Болките лека-полека ще намалеят, тъй като мускулните връзки се балансират под влияние на собствената ви тежест. Упражненията са леки и лесни за изпълнение, като могат да се практикуват от всеки с дискова херния и други проблеми в гърба.

Повечето пациенти предпочитат да висят с глава надолу, тъй като по този начин тялото им получава възможност за повече разтягане. Могат да се практикуват коремни преси, изправяне в седнало положение, както и прикляквания.

Заключение

От различни форми на дископатия страдат много хора на различна възраст, като с увеличаването й страданието се засилва. Голяма част от тях обаче са свикнали с проблема си, когато болките са поносими, и използват различни методи за облекчаването им. Преди да се стигне до по-сериозна медицинска намеса, лекарят също ще ви препоръча да започнете лечението с по-леки методи като кинезитерапия, озонотерапия, водни екстензии, балнеолечение, упражнения с инверсна лежанка и пр. Може да ви предпише и обезболяващи лекарства. Когато това не ви помогне, разбира се, може да се стигне до оперативна намеса.

  • Дископатия - гръбнак Билки, инверсни лежанки и дископатия - Дископатия – заболяване на съвременния човек Болките в гърба и кръста са все по-широко разпространени като оплакване сред съвременните хора. Много специалисти отдават причините за липсата на достатъчно двигателна активност и нездравословния начин на живот. Разбира се, в основата им може да е безобидна травма, която отшумява след време. Но, когато се касае за хронична болка, за поддържане на наднормено тегло или за работа със системно физическо натоварване, то това са неблагоприятни фактори, които не помагат страданието да отшуми толкова бързо и лесно. Една от характерните болести на опорно-двигателния апарат е дископатията, която започва именно със специфичен дискомфорт в областта на кръста. Болката може даПовече →
  • Дископатия - гръбнак Дископатия – превенция без лекарства - Дископатията е заболяване на опорно-двигателната система, което е свързано със стеснение на междупрешленото пространство и леко разместване на прешлените. През последните години са отчита ръст на засегнатите хора, което се обяснява с начина на живот и все по-масовото обездвижване. Какви превантивни мерки можем да приложим срещу дископатия? Редица от болестите са провокирани от неправилния начин на живот, което предполага, че съществуват начини за качествена профилактика и активна грижа за индивидуалното общо състояние. Ранната грижа за гръбначния стълб е ефективен вариант за съхранение на неговата добра функционалност във времето. А това се определя от самия начин на живот, което включва физическата активност, храненето, самоконтрола и редица не толкова сложни правила, каквито напримерПовече →
  • Как инверсните лежанки помагат при дископатия? - Дископатия – причини за поява на дископатия Дископатията е заболяване на опорно-двигателния апарат, който основно се проявява в дискомфорт при движение и болки в областта на гърба. Състоянието може да се дължи на физическа травма, системно физическо натоварване при тежка работа, наднормено тегло или да се дължи на вродени проблеми с гръбначния стълб.  Масовото обездвижване на съвременните хора и дългото стоене пред компютъра също са сред основните причини за провокиране на проблеми и болка в кръста.  Гръбначният стълб се състои от прешлени, между които има дискове, които от своя страна подпомагат мобилността на гръбнака. Когато те се износват, заради напредване на възрастта или са увредени вследствие наПовече →
  • Стречинг упражнения при болка в гърба и дископатия Стречинг упражнения при болка в гърба и дископатия - Болестите на съединителната тъкан на гръбначните прешлени – т. нар. дископатии, съпътстват живота на много от нас. По-голямата част от хората в зряла възраст са получавали поне веднъж в живота си проблеми, свързани с болки в гръбначната част или крайниците, причинени от тях.  Дисковата херния, сколиозата, остеохондрозата, ишиасът – това са само няколко от заболяванията, които могат да ни тормозят в тази част на тялото. При някои тези състояния стават хронични и се задълбочават до степен, която влошава качеството ни на живот. При пристъп на остри болки в областта на кръста и гърба ние търсим начин да ги облекчим, като заемаме позиции на тялото, вПовече →
  • Можем ли да съчетаем спортен масаж и лежанки за лечение на дископатия и болки в гърба? Можем ли да съчетаем спортен масаж и лежанки за лечение на дископатия и болки в гърба? - Изпитвате ли притъпена болка в основата на гръбначния стълб? Или пък страдате от бодежи, ишиас, така нареченото “мравучкане” (което само звучи забавно) и изтръпване, стягане в областта на бедрата, таза и кръста? Това са само част от неприятните и дори мъчителни усещания, които често преследват много хора по света. Според статистиката повече от 80 на 100 от хората в зряла възраст поне веднъж са получавали болки в кръста по един или друг повод. При повечето пациенти тези състояния са явление, което се задълбочава с годините и постепенно се превръща в хронична болест.  При други, за съжаление, поради едни или други предпоставки болежките се появяват достаПовече →
  • Ранна превенция на дископатия, дискова херния, стеноза и болки в гърба Ранна превенция на дископатия, дискова херния, стеноза и болки в гърба - Болките в гърба и кръста не са нещо необичайно, но не са и за подценяване. Все по-честото стоене пред компютъра, масовото обездвижване, наднорменото тегло, липсата на спортна активност са само част от предпоставките, които водят до заболявания като дископатия, дискова херния и стеноза.  Общото между тях е, че все са болести на гръбнака. Понякога те може да са провокирани от по-тежки физически натоварвания или травми.  Независимо обаче от произхода на болката, има начини за ранна превенция от износване на гръбначния стълб. Начинът на живот, храненето, спортът, работата и някои хранителни добавки и витамини са ключът към доброто здраве и тонус.  Колкото по-навреме се осъзнае необходимосттаПовече →
  • Може ли дископатията да се превърне в хронична? Може ли дископатията да се превърне в хронична? - Дископатията е заболяване на нервната система, от което страдат доста хора особено след определена възраст. Причините за появата й може да са различни, но най-често се касае за физическо натоварване или травми, които водят до гръбначни заболявания. А понякога просто годините си оказват своето влияние и тогава се говори за износване на гръбначния стълб. От болки в кръста и гърба се оплакват също и много млади хора. При тях причините може да са неправилна стойка или появата на заболявания, които засягат гръбнака. Понякога има генетично предразположение към подобни болежки.  Как да познаем дали страдаме от дископатията? Симптомите са различни, но най-често дископатията започва с силна болка,Повече →
  • Помага ли акупунктурата при дископатия? Помага ли акупунктурата при дископатия? - Акупунктурата помага за преодоляване на всяко заболяване, твърдят в Китай – родината на древния метод на лечение с хилядолетна история. На Запад терапията навлиза едва през 18 век, но затова пък в последните десетилетия успешно се прилага в съвременнатамедицина от цял свят.  Що е акупунктура и какво /не/знаем за нейното приложение? Аĸyпyнĸтypa, от лaтинcĸи eзиĸ “асuѕ” – игла и “рunсturа” –пpoбoждaм, бyĸвaлнo oзнaчaвa yбoждaнe c игли. Както издава името, методът пpeдcтaвлявa нaбop oт пpoцeдypи, които включват пpoбoждaнe нa ĸoжaтa. По този начин се цели стимулиране на oпpeдeлeни тoчĸи нa тялото.  Процедурата обикновено трае между 15 и 30 минути. Дължината на иглите варира от 3 доПовече →
  • Билки, инверсни лежанки и дископатия Билки, инверсни лежанки и дископатия - Инверсните лежанки са уреди за здравна грижа, които лекуват организма натурално. Те помагат на гръбнака ни да се изправи и да заеме в най-естествената позиция за него. Когато се обърнем с главата почти право надолу на лежанката, ние имаме пълния съпорт за тялото, който ни е необходим, за да не паднем, затова няма нужда да се страхуваме. Още след няколко сеанса свикваме с усещането и започваме да усещаме как гръбначните ни прешлени се пренареждат един по един и застават всеки на мястото си. Ефектът на терапията с лежанки може да бъде усилен многократно, ако го прилагаме заедно с билколечение.   Кои са билките, които помагатПовече →
  • Съвети за самолечение при дископатия Съвети за самолечение при дископатия - Още в началото трябва да ви предупредим, че когато става въпрос за самолечение на дегенеративни дискови заболявания, преди всичко думата трябва да има вашият лекар. Тъй като това е особено важно, не се учудвайте, че понататък още няколко пъти ще ви повторим този съвет. Личният ви лекар е човекът, който ще ви насърчи да опитате алтернативните методи или да се доверите направо на конвенционалната медицина. Но бъдете спокойни, в никакъв случай и лекарят ви няма да ви насочи първо към оперативния метод. Защото всички знаем, че при това заболяване хирургията на гръбначния стълб в никакъв случай не стои на върха в списъка! Ако имате дегенеративноПовече →
  • Възможни усложнения вследствие на дископатия Възможни усложнения вследствие на дископатия - Дископатията е прогресивно заболяване, при което един или повече междупрешленни дискове претърпяват изменения и губят своята сила и еластичност. Въпреки, че наричаме тези дегенеративни изменения болест, дисковата херния по-скоро е състояние, което се проявява с напредването на възрастта и доста по-рядко вследствие на травми или генетична обремененост.   Какво представлява дископатията? Гръбнака е съставен от поредица прешлени, разположени в S – образна колона един над друг. От горе надолу тези прешлени са подредени по следния начин: седем шийни, 12 гръдни, пет поясни, пет кръстцови и от 3 до 5 опашни. Между тях са разположени междупрешленни дискове, които казано по опростен начин играят ролята “амортисьори” илиПовече →
  • Можем ли да се предпазим от дископатия? Можем ли да се предпазим от дископатия? - Дегенеративната дискова болест или дископатия е процес, свързан с възрастта. Проблемите започват в гръбначния стълб, при който амортизиращата възглавница, разположена между съседните гръбначни прешлени (кости), се влошава. Обикновено дископатията е първото събитие в каскадата от промени, които могат да доведат до артрит и възможни усложнения, като спинална стеноза например. Почти всеки развива поне няколко дегенеративни гръбначни промени, затова трябва да приложите превантивни корекции на начина си на живот, за да не се появи този потенциално болезнен проблем.   Ключове за предотвратяване на дегенеративна дискова болест –  дископатия На първо място е важно да сте наясно, че промените в начина на живот са важни, но теПовече →
  • Йога асани, лежанки и дископатия Йога асани, лежанки и дископатия - При болки в кръста и гърба, причинени от притискането и възпалението на нервите в гръбначния стълб, едно от първите неща, които ни съветват медицинските лица, е да престанем със спорта. В по-леки случаи се налага да не посещаваме фитнеса и площадката поне за няколко седмици. В зависимост от сериозността на травмата, някои лекари се налага да ни посъветват никога повече да не вдигаме тежко, да не тичаме и да не претоварваме кръста си. Трябва обаче да имате предвид, че тези съвети се отнасят за фитнеса, бягането, по-силовите бойни изкуства. Напоследък невролозите и физиотерапевтите започнаха изрично да уточняват, че възбраната не важи за щадящите йога практики.Повече →
  • bolki-v-gurba Могат ли инжекциите да предотвратят операцията от дископатия? - Когато се диагностицира дископатия – позната още като дегенеративна дискова болест (DDD), едно от първите неща, които много пациенти питат, е: „Ще ми е нужна ли операция, за да си реша проблема?“ За повечето хора отговорът е „не“. Всъщност трябва да имате доста сериозни симптоми, за да препоръча лекарят ви операция. Дегенеративната дискова болест е състояние, свързано с възрастта, което се случва, когато един или повече дискове между прешлените на гръбначния стълб се влошат или разрушат, което води до болка. Вашият лекар може да ви предложи инжекция или прием на лекарства, които да помогнат за справяне с болката ви. Тежестта на вашите симптоми определят отПовече →
  • Болки в краката и изтръпване – винаги ли се дължат на дископатия? Болки в краката и изтръпване – винаги ли се дължат на дископатия? - Повечето случаи на дископатия протичат с нискостепенна, непрекъсната и сравнително поносима болка в гърба. От време на време тя може да се засили за няколко дни и да стане толкова силна, че да имате усещане за пулсиране или парене.   Симптомите са различни, като един от тях може да е болка в краката. Неврологични симптоми, включително изтръпване, слабост или остри болки в задните части на крака, могат да се почувстват, ако дисковото пространство се свие толкова, че да прищипе корен на нерв. Освен изтръпване, може да има загуба на усещане ила чувство за студенина в една или повече области на крака.   Болката в кракатаПовече →
  • Кога спира болката от дископатия? Кога спира болката от дископатия? - Какво причинява болка при дископатия? Дегенериращият гръбначен диск не винаги води до болка. Тъй като самият диск има много малко нервни окончания, болката обикновено се появява, когато дегенериращият диск засяга други структури в гръбначния стълб, като мускули и стави.   Болката, свързана с дегенеративна дискова болест, дископатия, обикновено произтича от два основни фактора: Възпаление. Възпалителни протеини от вътрешността на дисковото пространство изтичат, докато дискът се дегенерира, причинявайки подуване в околните гръбначни структури. Това възпаление може да доведе до мускулно напрежение, мускулни спазми и чувствителост в гърба или шията. Ако нервно окончание се възпали, болката и изтръпването може да се усети в ръката и рамото (нареченаПовече →
  • лежанка Могат ли да помогнат лежанките след оперативно лечение на дископатия или стеноза? - Инверсната лежанка е уред, който използва гравитацията, за да освобождава натиска и напрежението в гръбначния стълб. При ползването й, главата се поставя по-ниско от нивото на краката. Така лежанката декомпресира гръбнака и това помага за освобождаване на напрежението и облекчава болката в прешлените. Има различни видове инверсни лежанки. Някои притежават функции за масаж и затопляне. Чрез удобен контролер, ползващият я може да регулира силата, видът и времето на масажа. Подложката на лежанката е лумбална и предлага 2 вида масаж, 3 степени и времетраене от 5 или 10 минути. Ползването на такава лежанка всеки ден само по няколко минути помага за: справяне със стреса подсилва мускулитеПовече →
  • дископатия Какви изследвания се правят за установяване на дископатия и стеноза? - Диагноза на стеноза Визуалните изследвания, които се правят с цел диагноза на пациенти с различни видове гръбначна стеноза, включват: Магнитно-резонансно изображение (MРИ) Сканиране Компютърна томография с миелограма Понякога е възможно да се изиска да бъдат направени  и двата теста. Обикновените CT сканиранията по-добре могат да идентифицират причините за гръбначната стеноза, но не могат да дадат същата подробна информация за причинителите на стеноза на меките тъкани, като издутини на диска, дискови хернии и хипертрофия на лигаментите. Поради тази променяща се картина, симптомите на гръбначната стеноза варират и физикалният преглед обикновено няма да покаже неврологичен дефицит или двигателна слабост. В някои медицински центрове се използват “изправени” Магнитно-резонансноПовече →
  • Дископатия на костите на врата Какво представлява дископатията на врата? - Дископатията е увреждане на еластичните дискове, разположени между прешлените на гръбнака. Заболяването може да засегне и трите зони на гръбначния стълб - шийната, гръдната и поясната.Повече →
  • Лечение на дископатия с алое Дископатията и лечението с билки – възможно ли е? - Много често проблемите с гръбначния стълб започват с лека болка в седалищната област, с прекомерно напрежение на мускулите в раменете и шията или болезнени усещания между лопатките.  Случва се тези признаци да изчезнат сами, но най-често симптомите се влошават и болката започва да преминава в крайниците, придружена от скованост, спазми или изтръпване.  Това са най-честите симптоми, съпътстващи дегенеративни заболявания на гръбначния стълб, от които страдат все повече млади хора.Повече →
  • Болки в колената и ставите Защо имаме болки в краката при дископатия? - Защо дископатията в едни случаи засяга краката, а в други-ръцете Дископатията е заболяване, свързано с гръбначния стълб и по-точно с междупрешленните дискове. То може да се появи във всяка зона на гръбнака. Развитието му без лечение води до мъчителни болки и „сковаване“ на определени зони по протежение на гърба, силна болезненост и обездвижване на ръце или крака. Ако проблемът е при дисковете на шийните прешлени, болките засягат врата, раменете и ръцете, и водят до невъзможност те да бъдат движени. Най-често обаче проблемът се появява в поясната област, защото там напрежението на гръбначния стълб е най-голямо. Тогава говорим за болки в краката при дископатия, които първоначалноПовече →
  • Откриване на болка в гърба и кръста | Lejanki.bg Какви са първоначалните симптоми на дископатията и защо се появяват? - Какво е дископатията Дископатията е заболяване, свързано с гръбначните дискове, които функционират като „ресори“ между прешлените. За тази си омекотителна функция дисковете се състоят от меко ядро и твърд защитен пръстен. Патологичните им изменения се появяват най-често в зоната на кръста, където е най-голямото натоварване. Следващата гръбначна област по честота на дископатията е шийната. Заболяването може да засегне и седалищния нерв. Развитието на болестта предизвиква силни болки и може да доведе до обездвижване съответно на ръцете или краката. Уврежданията може да се дължат на травма, но също така могат да са дегенеративни, деструктивни, дехидратационни. В крайна сметка се стига до притискане на нерв, който излизаПовече →
  • Инжекции дископатия - част 2 | Lejanki.bg Инжекция за дископатия – част II - Дисковата херния е заболяване, от което страда много голяма част от населението на света. Факторите, които могат да доведат до появата на дископатия да бъдат изключително много и още по-лошото е, че никой не е предпазен от появата на това заболяване.Повече →
  • Домашни упражнения дископатия | Lejanki.bg Упражнения за дископатия - Дископатията или дисковата херния е едно от заболяванията, от които страда все по-голяма част от населението на планетата. Ако преди години от дискова херния са страдали най-често хора на средна и над средната възраст, днес от проблеми с междупрешленните дискове страдат и хора под 25 годишна възраст.Повече →
  • Инжекция за дископатия | Lejanki.bg Инжекция за дископатия – част I - Дископатията е заболяване, при което външния пръстен на междупрешленните дискове на гръбнака се разкъсва, а меката централна част се деформира и се „настанява” в гръбначномозъчния канал притискайки структурите, които се намират в него.Повече →
  • Колани при дископатия - Инверсни лежанки Колани за дископатия - Работният ни ден преминава седнали зад компютъра, след работа сядаме зад волана, за да се приберем у дома, а там, първото, което правим е да поседнем отново или да полегнем, за да отморим от натоварения работен ден.Повече →
  • Упражнения за дископатия Лекарства за дископатия - Говорим за дискова херния (дископатия) тогава, когато има на лице болезнено патологично състояние, засягащо гръбначния стълб, характеризиращо се със загуба на желатинов материал от пулверизираното ядро на междупрешленните дискове.Повече →

инверсни лежанки

  • Начало
  • Разплащателни методи
  • Въпроси и отговори
  • Условия за доставка
  • Условия за връщане
  • Медиите за нас
  • Видео
  • Контакти
orgs

Нашите лежанки са сертифицирани за произход, качество и безопасност.

Mail icon info@lejanki.bg
Phone Icon 0876 400 300
  • Ползване на лични данни
  • Общи условия
  • Бисквитки

© 2025 Lejanki.bg. Всички права запазени.

Управление на съгласие

Този уебсайт използва “бисквитки” и други технологии за проследяване на данни, с цел подобряване на Вашето изживяване при спазване на изискванията за поверителност.

Функционални Винаги активен
Те са необходими, за да работи уебсайтът правилно и правят възможно извършването на всички операции.
Опции
Техническото съхранение или достъпът са необходими за легитимната цел да се съхраняват предпочитания, които не са поискани от абоната или потребителя.
Статистически
С тях изследваме потребителското поведение на уебсайта, за да осигурим най-доброто изживяване. Техническото съхранение или достъп, които се използват изключително за анонимни статистически цели. Без съдебна призовка, доброволно изпълнение от страна на Вашия доставчик на интернет услуги или допълнителни записи от трета страна, информацията, съхранявана или извличана само за тази цел, обикновено не може да се използва за идентифицирането Ви.
Маркетингови
Използват се за персонализиране на показващите се реклами, съгласно потребителските нужди.
Управление на опциите Manage services Manage {vendor_count} vendors Прочетете повече за тези цели
Управлявай предпочитанията
{title} {title} {title}
0
    0
    Вашата количка
    Количката е празнаОбратно
    Продължи пазаруването